Fundația Terre des hommes a lansat un proiect în premieră în România, prin care se angajează, împreună cu Autoritatea Națională pentru Protecția Drepturilor Copilului și Adopție și Federațiile Române de Fotbal și Gimnastică, să perfecționeze standardele în protecția copilului în sport.
„Un mediu sigur pentru copii” înseamnă a preveni orice formă prin care copilul poate fi afectat negativ –emoțional, verbal sau fizic – în cadrul spațiilor în care se antrenează sau face sport recreațional sau de performanță.
„Mă bucur că Federația Română de Fotbal este parte a acestui proiect. Ne uităm la fotbal ca la un fenomen social, iar o federație are și rolul de a reglementa, nu doar de a antrena. Sunt 200.000 de copii și tineri care joacă fotbal, amploarea acestui fenomen ne obligă astfel să ne angajăm și în acest proiect pentru siguranța lor”, a declarat Răzvan Burleanu, președintele Federației Române de Fotbal, în cadrul conferinței de presă.
„Noi am aderat la acest proiect de la prima lectură a lui, pentru că el corespunde dorinței noastre de a schimba mentalități –sportul de performanță este muncă, dar este și bucurie. Siguranța copiilor în gimnastică este cu atât mai importantă, pentru că la noi performanța apare la vârste mici. Da, au existat probleme în gimnastică, de aceea ne dorim ca antrenorii și sportivii noștri să beneficieze de sprijin, așteptăm cu interes să dezvoltăm împreună materiale de suport care să prevină astfel de situații”. Virginia Oprișan, Secretar General Federația Română de Gimnastică
Fundația Terre des hommes, cu sprijinul partenerilor săi, va dezvolta în următorii doi ani politici de protecție si siguranță și va implica copiii și profesioniștii din sport în crearea acestora. Ulterior va oferi o ceritificare în plus cluburilor care respectă standardele de protectie si siguranță.
Sportivii Larisa Iordache și Nana Falemi ne-au făcut onoarea de a deveni ambasadori ai proiectului „Mediu sigur pentru copii în sport” în România și s-au angajat că vor transmite mesajele noastre de-a lungul celor doi ani ai proiectului.
Fundația Terre des hommes se va asigura prin acest proiect că tinerii și copiii beneficiază de politici speciale de siguranță și protecție în timp ce practică diverse sporturi. Pentru început acordurile au fost semnate cu Federațiile de Fotbal și Gimnastică, dar Fundația invită și alte federații și organizații sportive să se alăture proiectului, pentru a ne asigura că drepturile copiilor sunt respectate în orice context sportiv în România.
Cristina Cuculaș, Șef Serviciu, Autoritatea Națională pentru Protecția Drepturilor Copilului și Adopție, a remarcat, în cadrul conferinței de presă: „Ne bucurăm că în acest proiect, dincolo de formarea profesioniștilor, va fi și o parte de consultare a copiilor. Ne bucurăm să fim parte dintr-un proiect inovator, fiindcă sportul este un motiv de bucurie, mândrie chiar, doar dacă ne asigurăm că acești copii sunt în siguranță”.
La nivelul întregului proiect (România și Grecia), beneficiarii indirecți vor fi mii de copii între 12 -18 ani care practică sporturi și profesioniști din cluburi și tabere. Bugetul proiectului în România este de 200.000 de euro (include și contribuția Fundației Terre des hommes).
Fundația Terre des hommes, cea mai importantă organizație elvețiană de protecție a drepturilor copiilor, contribuie în România de peste 20 de ani la îmbunătățirea sistemului de protecție a copilului.